Jak poradzić sobie z kredytem, gdy nie starcza na ratę?

Terminowe spłacanie rat kredytów jest problemem dla dość dużej grupy kredytobiorców. Przyczyn jest wiele: problemy ze znalezieniem pracy, rosnące ceny, wypadki losowe… Co zrobić, gdy portfel świeci pustkami, a termin zapłacenia kolejnej raty zbliża się wielkimi krokami? Czy sytuacja jest beznadziejna?

Wbrew pozorom rozwiązań takiej sytuacji jest dość sporo. Najbardziej podstawowe, to pożyczenie pieniędzy od rodziny. Wprawdzie nie jest to wyjście przyjemne w realizacji, jednak często może pomóc w obliczu krótkotrwałych niepłynności finansowych.

pozyczka vivus

Jeżeli nie możemy (lub nie chcemy) liczyć na wsparcie rodzinne, to można skorzystać z propozycji pożyczek. Chętnych do pożyczenia pieniędzy jest naprawdę sporo. Już od kilku lat rosnącą popularnością cieszą się portale, w których osoby potrzebujące pieniędzy mogą się ogłosić i otrzymać pożyczkę od osób, które są skłonne pożyczać pieniądze innym. Kwoty wynoszą najczęściej kilkaset złotych, choć czasem zdarzają się oferty sięgające kilku tysięcy złotych. Wadą tego rozwiązania jest to, że pożyczki są dość wysoko oprocentowane i dotyczą względnie niewielkich kwot. Z drugiej jednak strony stosunkowo łatwo je dostać, gdyż nie ma obowiązku przedstawiania dokumentów takich jak zeznania podatkowe, czy umowa o pracę. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybko pożyczyć niewielką kwotę na pokrycie bieżących wydatków i spłacą dług po pierwszym wpływie na konto.

Innym rozwiązaniem może być pożyczenie pieniędzy od instytucji zajmujących się pożyczkami gotówkowymi. Są one bardzo rozpowszechnione i bazują na tym, że ustalają dość wysokie odsetki i naliczają kolosalne odsetki karne przy nawet minimalnej zwłoce w spłacie. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług tego typu instytucji należy bardzo dobrze rozważyć, czy będzie się w stanie oddać pieniądze w terminie i czy czasem nie będzie lepiej później spłacić ratę kredytu, ale za to uniknąć nieprzyjemności związanych z windykacją pieniędzy przez pożyczkodawcę.

Jeżeli sytuacja finansowa uległa pogorszeniu i nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy, by płacić raty kredytu w pełnej wysokości, możemy zgłosić się do banku z prośbą o zmniejszenie wysokości raty. Będzie to oznaczać, że kredyt będziemy spłacać dłużej, za to raty miesięczne będą niższe. Jest to rozwiązanie, które nie musi być odrzucone przez bank, zwłaszcza jeżeli wcześniejsze raty były płacone terminowo. Trzeba pamiętać, że bank jest instytucją nastawioną na zysk, więc korzystniejsze może być dla niego renegocjowanie umowy z klientem i zgoda na proponowane wyżej rozwiązanie. Bank oszczędza wtedy na kosztach związanych ze wszczynaniem procedury egzekucyjnej i zyskuje wizerunkowo – jako przychylny klientom. Opinia awanturnika wcale bankowi nie pomaga.


Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.

Dodaj komentarz do artykułu

* = obowiązkowe pole


6 + 1 =

Pożyczki · Kredyt oddłużeniowy · Jak poradzić sobie z kredytem, gdy nie starcza na ratę?

Forum

Komentarze