Pożyczki bez BIK

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej - BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją powołaną do życia przez banki, która stała się odpowiedzią na rosnącą liczbę kredytów zagrożonych w polskim sektorze bankowym. Zadaniem, jaki postawiono przed Biurem było sporządzenie kompleksowej bazy danych, która zawierałaby informacje dotyczące zobowiązań klientów banków. Cechą charakterystyczną Biura jest jego niezależność od instytucji bankowych, zadaniem natomiast przekazywanie informacji użytkownikom systemu.

pozyczka vivus

BIK jest dziki, BIK jest zły... - Ale czy faktycznie, mamy się czego bać?

Fraza „pożyczka bez bik” generuje w wyszukiwarce Google ponad milion wyników. Setki firm oferują łatwe pożyczki „na dowód”, albo kredyty bez sprawdzania w BIK. Skrót ten zyskał już status legendy i niczym mityczny Cyklop sieje postrach i budzi trwogę w sercach potencjalnych kredytobiorców. Czym wobec tego jest ta złowroga instytucja i czy faktycznie jest się czego bać?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej SA to instytucja, której celem jest gromadzenie danych o bankowej historii kredytowej podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych. Informacje te są analizowane i oceniane i mogą być udostępniane w formie raportów bankom, organizacjom sektora finansowego oraz innym instytucjom kredytującym.

Zła opinia w BIK – i co teraz?

BIK – te trzy litery, za którymi kryje się nazwa Biura Informacji Kredytowej, wśród wielu osób budzą grozę. „Pomocy! Mam negatywną historię w BIK!”, „Nie mam szans na kredyt, proszę o pomoc!” – z takimi wpisami można się spotkać na forach internetowych poświęconych finansom. Ale czy to rozpaczliwe wołanie o pomoc nie jest przesadzone? Czy rzeczywiście obciążający klienta wpis w BIK oznacza koniec możliwości otrzymania kredytu czy pożyczki?

Pożyczki od ręki

Pożyczki od ręki… Temat tak szeroki, że można byłoby napisać o nim nie jedną pracę naukową. Idea pożyczek od ręki jest bardzo prosta i łatwa do zrozumienia – osoba, która znajduje się w takiej sytuacji, że szybko potrzebuje pieniędzy, chce zaciągnąć pożyczkę od ręki. Najlepiej, by taka pożyczka była dostępna w najbliższej instytucji udzielającej kredytów, była tania, niskooprocentowana… Dobrze, gdyby miała także długi termin spłaty i niskie raty… To jest jednak tylko wizja, rzeczywistość wygląda o wiele inaczej.

Kredyt dla zadłużonych - kredyt konsolidacyjny

Jeżeli mamy na głowie kilka kredytów i nie radzimy sobie z ich spłatą, zwróćmy się do banku o ich konsolidację, czyli zamianę wielu rat w jedną, niższą od sumy wcześniejszych.

Kredyt dla zadłużonych zwany jest w nomenklaturze finansowej jako kredyt konsolidacyjny. Gdy comiesięczne spłacanie rat za kilka kredytów (np. dom, samochód, telewizor plazmowy, laptop, wieża Hi-Fi) zaczyna sprawiać nam trudności, warto wystąpić do banku o ich skumulowanie w jednej racie, która jest niższa od sumy poprzednich. Możliwe jest nawet skonsolidowanie zobowiązań z kilku banków w jednej instytucji, która oferuje nam najlepsze warunki. Warunki konsolidacji są zawsze negocjowane indywidualnie. Oprocentowanie waha się w przedziale 8-20%.

Poza niższymi rachunkami zyskujemy czas na spłatę. W ten sposób odzyskamy płynność finansową. Jednak kumulacja oznacza większy ostateczny koszt kredytu – więcej oddamy bankowi.

Strony: 1 2

Pożyczki · Pożyczki bez BIK

Forum

Komentarze