Najmniej bolesne wyjście z długów

Mając długi zagrażające dochodom najczęściej żyje się w poczuciu ciągłego poczucia nienormalności takiej sytuacji. Wiele osób popada wówczas w depresję i nie robi nic, albo zaczyna działania nie mające nic wspólnego z logicznym działaniem.

Bardzo częstym błędem osób zadłużonych jest branie kolejnych kredytów, aż do chwili, gdy wszystkie banki, wszyscy znajomi jej odmówią. Wtedy bardzo trudno znaleźć dobre rozwiązania. Generalnie w chwili, gdy ktoś czuje, że długi go przerastają, to zazwyczaj wpada w panikę, ale głównym jej powodem nie jest konieczność spłacenia należności, ale najczęściej lęk o to, że wymusi taka sytuacja ograniczenie zakupów.

Jak można w takiej sytuacji sobie poradzić?

pozyczka vivus

Najważniejsza sprawa to zaprzestania pożyczania nawet małych kwot pieniędzy. Zbierz wszystkie domowe dochody i podziel je na 3 części: 20 procent przeznaczyć trzeba na spłacanie należności, 10% należy odkładać, by mieć na nieprzewidziane sytuacje i tych pieniędzy nie powinno się naruszać. Pozostałe pieniądze należy przeznaczyć na przeżycie, bo przecież nie można żyć „za nic”. Jeśli jednak te 70% na przeżycie to zbyt dużo (to znaczy wystarcza na więcej niż zaspokojenie podstawowych potrzeb)należy z tej części spłacać jeszcze dodatkowo jakieś pieniądze, bo to daje szanse na szybsze spłacenie należności.

Najczęściej jest jednak taka sytuacja, że dochody nie wystarczają na spłacanie rat, kredytu konsolidacyjnego nie można wziąć, bo nie chce się na niego zgodzić żaden bank, a banki straszą egzekucją komorniczą lub sprzedażą zadłużenia.

Należy podchodzić do tej sytuacji bardzo realistycznie. Nawet jak bank nie chce rozmawiać o obniżeniu raty kredytu, a brak pieniędzy uniemożliwia spłatę rat, należy cały czas spłacać kredyt nawet w kwocie niższej niż ustalona, zaś do banku wysłać pismo informujące o naszej sytuacji i braku możliwości wywiązania się ze zobowiązania w ustalonej wcześniej kwocie. Najczęściej bank nieco łagodnieje wobec klienta, który nie unika odpowiedzialności za zaciągnięte zobowiązanie i bardzo często ulega i przystaje na renegocjacje spłaty.

Oczywiście im większy dług i niższe dochody, tym sytuacja jest trudniejsza. Nigdy jednak nie jest tak, by nie można było znaleźć jakiegoś rozwiązania.


Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.

Dodaj komentarz do artykułu

* = obowiązkowe pole


9 + 2 =

Pożyczki · Pożyczki dla zadłużonych · Najmniej bolesne wyjście z długów

Forum

Komentarze