Bankowe i pozabankowe pożyczki na dowód

W zasadzie każda osoba fizyczna ma możliwość udzielania pożyczki, jest to dość dobrze określone przez prawo. Pożyczka na dowód udzielana przez bank zawsze będzie miała jakieś cechy kredytu bankowego i rzadko który bank nie prześwietli takiego klienta. Łatwiej jest otrzymać pożyczkę na dowód w instytucjach pozabankowych, ponieważ nie mają one możliwości sprawdzenia historii kredytowej (również tej z BIK) potencjalnego pożyczkobiorcy.

pozyczka vivus

Bankowe pożyczki na dowód nie są najczęściej takie proste, jak w instytucjach pozabankowych. Banki zawsze chcą sprawdzić klienta, Mają w swoich rękach różnorodne instrumenty sprawdzania, w tym BIK, a także innych rejestrów i zawsze z tego korzystają. Wynikają z tego sytuacje tego typu, że osoba, która nie może otrzymać normalnego kredytu w banku, raczej nie powinna zbytnio liczyć na to, że w banku dostanie pożyczkę na dowód. Istnieją banki, na przykład spółdzielcze,które nie są zainteresowane sprawdzaniem klientów w BIK, nie mają po prostu dostępu do tych danych.

Pożyczki pozabankowe na dowód przyznawane są na trochę innych zasadach, niż oferowane przez banki pożyczki nazywające się tak samo. Instytucja przyznająca takie pożyczki w ich cenie zawierają również koszt ryzyka, które ponoszą dając pieniądze praktycznie ludziom z ulicy. Niestety, część takich pożyczkobiorców znika bez śladu – wynika to po części z systemu monitorowania meldunków – kiedyś w dowodzie osobistym urząd mógł dać adnotacje o wymeldowaniu, teraz osoba wymeldowana do chwili ważności dowodu może się nim posługiwać. Może też na taki dowód wziąć sobie pożyczkę na dowód. Bardzo często znalezienie takiego pożyczkobiorcy graniczy z cudem, a poza tym koszty poszukiwań takiego pożyczkobiorcy często są wyższe niż sama kwota pożyczki.

Bankowe pożyczki na dowód mają uproszczoną procedurę ich przyznawania, ale nadal są to usługi bankowe i żaden bank nie zrezygnuje z pewnych procedur, bo wówczas musiałby przestać być bankiem. Banki nie mają możliwości pobierania pewnych opłat, które może zaproponować prywatny pożyczkobiorca. Banki mają też ograniczone możliwości oprocentowania – nie mogą przekroczyć pewnych wartości, a także nie mają uprawnień do naliczania pewnych dodatkowych kosztów, które bez problemu naliczają klientowi jakieś opłaty, które niekoniecznie mają jakieś logiczne uzasadnienie. Oczywiście wszystkie takie działania mają jakieś uzasadnienie, czyli podstawy prawne, ale nie są one odpowiednie dla usług bankowych. Stąd wynikają różnice w podejmowaniu decyzji o pożyczkach na dowód – instytucje pozabankowe mają większe możliwości brania dodatkowych pieniędzy od klientów, czyli zapewniają sobie większe finansowe bezpieczeństwo podczas udzielania pożyczek na dowód.


Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.

Dodaj komentarz do artykułu

* = obowiązkowe pole


8 + 6 =

Pożyczki · Pożyczki pozabankowe · Bankowe i pozabankowe pożyczki na dowód

Forum

Komentarze