Pożyczki społecznościowe: Człowiek człowiekowi... pożycza

Pierwsze tego typu serwisy powstały w Wielkiej Brytanii. W Polsce na razie są nowością. Portale pożyczek społecznościowych to miejsca, gdzie spotykają się osoby, które potrzebują nisko oprocentowanych pożyczek z tymi, którzy nie hołdują zasadzie „dobry zwyczaj – nie pożyczaj”.

pozyczka vivus

„Social lending”, czyli pożyczki społecznościowe lub pozabankowe mogą być dobrą alternatywą dla tradycyjnych pożyczek w bankach. Póki co, ta forma pożyczania pieniędzy musi zdobyć sobie zaufanie szerszych rzesz klientów, ale tak jak to bywa z tego typu nowinkami – to prawdopodobnie tylko kwestia czasu. Gdy w grę wchodzą transakcje między dwoma nieznającymi się osobami, o zaufanie może być co prawda trudno, ale właśnie dlatego pożyczek udziela się najczęściej poprzez portale skupiające społeczności pożyczających i inwestujących. Zwiększa to bezpieczeństwo transakcji.

Zarówno pożyczający, jak i kupujący, musi zarejestrować się w serwisie i podać swoje dane osobowe. Pożyczkobiorcy są oceniani przez osoby, które udzielają im pożyczek i w ten sposób budowany jest ich rating – ocena wiarygodności. Im wyższa ocena, tym oczywiście niższe ryzyko dla inwestującego. Jedna pożyczka może być finansowana przez więcej niż jedną osobę – i tak zazwyczaj się dzieje. Inwestujący może również pożyczać pieniądze kilku osobom jednocześnie, dzięki czemu jego przychody są bardziej zróżnicowane, a pieniądze bezpieczniejsze. Warunki, na jakich będzie udzielana pożyczka, ustalają każdorazowo obie strony. Dotyczy to zarówno oprocentowania, terminu spłaty, jak i ewentualnych poręczeń.

Aukcje dotyczą najczęściej niewielkich kwot, od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy. Przeciętne oprocentowanie, jakie proponują pożyczkobiorcy, to kilkanaście procent w skali roku. Jest to korzystne dla obu stron. Oprocentowanie jest niższe niż w przypadku tradycyjnych pożyczek w instytucjach finansowych, a jednocześnie inwestor może liczyć na zysk, na jaki nie miałby szans inwestując pieniądze na przykład w lokaty czy nawet w akcje. Oczywiście, wiąże się to z ryzykiem. Część pożyczkobiorców ma, delikatnie mówiąc, problemy ze spłatą należności. Serwisy pożyczek społecznościowych wprowadzają szereg rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa swoich użytkowników. Weryfikacji uczciwości i wiarygodności pożyczkobiorców ma służyć opisywany wcześniej rating lub pozostawiane na stronach użytkowników komentarze dotyczące poszczególnych transakcji. Od jakiegoś czasu można również za pośrednictwem serwisów zgłosić niespłaconą pożyczkę do windykacji.

Na wielu stronach poświęconych inwestowaniu można spotkać się z opiniami, że inwestowanie w pożyczanie pieniędzy osobom prywatnym może przynieść rocznie zysk rzędu nawet kilkudziesięciu procent. Taki sukces osiągają prawdopodobnie tylko doświadczeni użytkownicy, faktem jednak jest, że gdy inwestuje się z głową, zyski mogą być znaczne. A jakie korzyści z pożyczek od osób prywatnych mają pożyczkobiorcy? Jest to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla tych, którzy z jakichś powodów nie chcą – lub nie mogą – korzystać z innych, bardziej sformalizowanych, form pożyczania gotówki. Zła historia w BIK lub brak możliwości udokumentowania dochodów zamyka drogę do większości banków i instytucji finansowych. Na portalach pożyczek społecznościowych wystarczy wykazać się terminowością spłat poprzednich pożyczek oraz zweryfikować swoje dane, takie jak numer konta bankowego, miejsce zamieszkania czy zatrudnienia. Klient serwisu sam ustala warunki, na jakich będzie w stanie spłacać pożyczkę. To od inwestorów zależy, czy zgodzą się na opisane warunki. Kilkadziesiąt milionów złotych obrotu na serwisach oferujących pożyczki pozabankowe pokazuje, że można się w tej kwestii dogadać. Być może są to małe sumy w porównaniu z obrotami portali brytyjskich czy amerykańskich, ale można się spodziewać, że jest to gałąź rynku finansowego, która będzie się rozwijać.


Komentarze

Jagoda 28.04.2011. 13:38

Witam!Potrzebuje pilnie pozyczki 5000zl na dluzszy okres czasu

elcia 14.05.2013. 06:08

Witam. potrzebuje pilnie pozyczyc 5000 na dluzszy okres czasu . moge splacac rate po 200 zl. prosze o pomoc bo jestem wdowa z 2 malych dzieci i nie chce stracic mieszkania DLA DZIECI BYLBY TO SZOK PO STRACIE TATY PROSZE O POMOC

Dodaj komentarz do artykułu

* = obowiązkowe pole


2 + 1 =

Pożyczki · Pożyczki prywatne · Pożyczki społecznościowe: Człowiek człowiekowi... pożycza

Forum

Komentarze