Znajomość na procent z kolegą na raty - wszystko o prywatnych pożyczkach z odsetkami w tle

Raz na górze, raz na dole... bo w życiu bywa różnie. Zdarza się, że dopada nas finansowy dołek i pilnie potrzebujemy pieniędzy. I wtedy, przeważnie jak na złość – banki, które ponoć „dają” wszystkim – nam akurat kredytu odmawiają.

W przypadku utraty finansowej mobilności pomocną dłoń podać nam mogą znajomi. Zamożny kolega nie dość, że chętnie udzieli nam okresowego wsparcia finansowego, to jeszcze nie będzie pytał o stuletnią historię przelewów i z zaciętością szkockiej księgowej nie zacznie obliczać naszej zdolności kredytowej. Może za to nałożyć na taką prywatną, przyjacielską pożyczkę obowiązek spłaty ustalonej kwoty wraz z naliczonymi procentami. Co wtedy robić? Oskarżyć go o pazerność i skłonność do lichwy? Niekoniecznie!

Casus wyroku krakowskiego WSA wskazuje, że paradoksalnie – prywatna, oprocentowana pożyczka może nam się opłacać. Sąd bowiem w 2009 roku uznał, że nieoprocentowana pożyczka jest dla pożyczkobiorcy zyskiem – gdyby zaciągnął ją w banku, musiałby przecież spłacać odsetki. Sprawę wniósł... Urząd Skarbowy, któremu w przypadku zaciągnięcia prywatnej pożyczki powyżej 5 tysięcy złotych, należy dostarczyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC – 3 ). Sąd okazał się bezwzględny – na nic nie zdały się argumenty, że nie ma obowiązku naliczania procentów od pożyczki udzielonej znajomemu, ani to, że takie „biurokratyczne” traktowanie finansowego wsparcia w tym przypadku jest po prostu nienaturalne.

Casus – casusem, ale prawo jasno określa zasady udzielania pożyczek i daje możliwość nakładania na nie procentów. Dla przykładu, zgodnie z art. 750 § 2 - każda pożyczka, której wartość przekracza 500 złotych powinna mieć swoją pisemną oprawę. To w takiej właśnie, podpisanej przez zainteresowane strony umowie powinny się znaleźć zasady wyznaczające czas i sposób spłaty oraz określenie kwoty naliczanych procentów. Jeśli wysokość odsetek nie zostanie w wyraźny sposób określona – będzie tu obowiązywała liczba ustawowa.

Jak podaje art. 359 § 21 – maksymalna wysokość odsetek w stosunku rocznym nie może przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredyty lombardowego NBP, co obecnie daje wartość około 20 % kwoty podstawowej. Dodatkowo – osoba udzielająca nam prywatnej pożyczki z procentem – zobowiązana jest do rozliczenia się z tego tytułu z Urzędem Skarbowym.

Jeśli jednak nasz hojny i pomocny znajomy zażyczy sobie odsetek większych, niż 20% w skali roku – będzie to niezgodne z prawem. Jest to zjawisko powszechne od tak dawna, jak znane są nam pieniądze i mimo prawnego obwarowania – nie traci na popularności. W samym internecie – po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „prywatne pożyczki” - pojawia się przeszło 2 i pół miliona wyników. Lwią część z nich stanowią ogłoszenia uczynnych Krzysztofów, Zbyszków czy Stasiów, którzy skłonni są zacerować nasze budżetowe dziury finansową łatką – bez zbędnych pytań, ale za dużą gratyfikacją w zamian za okazaną pomoc. Zgodnie z artykułem 304 Kodeksu Karnego: „Odpowiedzialności karnej będzie podlegała osoba, która wyzyskując przymusowe położenie innej osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, zawiera z nią umowę, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego do świadczenia wzajemnego.”

Alternatywą dla obu tych sytuacji – zarówno pomocy finansowej udzielonej przez znajomych, jak i w przypadku desperackiego nurkowania w głębokich, lichwiarskich wodach szarej strefy może być pożyczka od rodziny. Jeśli dostaniemy pieniądze od osób spokrewnionych lub spowinowaconych – niezależnie, czy taki familijny kredyt przewiduje konieczność spłacania odsetek, czy też nie, nie musimy obawiać się interwencji fiskusa. Zgodnie z art 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT – jesteśmy zwolnieni z podatku, bo Urząd Skarbowy uznaje, że w takiej sytuacji nie zarobimy nie płacąc bankowych odsetek. Podobnie dzieje się też z darowiznami – do kwoty 9637 zł udzielonej nam przez jedną osobą w okresie nie krótszym niż raz na 5 lat - nie obowiązuje nas opodatkowanie.

Skoro prawdziwych przyjaciół nie zawsze poznajemy w biedzie, to może warto by było sprawdzić, czy z rodziną faktycznie wychodzi się najlepiej tylko na zdjęciach.


Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.

Dodaj komentarz do artykułu

* = obowiązkowe pole


5 + 5 =

Pożyczki · Pożyczki prywatne · Znajomość na procent z kolegą na raty - wszystko o prywatnych pożyczkach z odsetkami w tle

Komentarze